עורך דין קריפטו

עורך דין קריפטו עוסק בתחום משפטי שנחשב עדיין צר למדי, אך מורכב וסבוך באופן שדורש בקיאות יוצאת דופן במסחר קריפטוגרפי ותעשיית הבלוקצ'יין.

עורך הדין נדרש למענה משפטי בצמתים רבים בהם המטבע הוירטואלי "מתנגש" בעולמות הכלכליים המסורתיים וככל שהוא פוגש את החוק סביב אירועים כמו עבירות מס, הלבנת הון ועבירות כלכליות נוספות.

על מטבעות קריפטוגרפיים

קריפטו הוא מטבע וירטואלי, כלומר שנמצא רק במרחב האינטרנטי.

הוא החל את דרכו בשנת 2008 עם היווסדות הביטקוין, שאותו אפשר לכרות ברשת ולבצע בעזרתו עסקאות בהן תומך מנגנון הבלוקצ'יין.

הביטקוין כשלעצמו הוא עדיין אחד המטבעות החזקים והמפורסמים בתעשיית הקריפטו, אם כי במהלך השנים הצטרפו אליו מטבעות רבים בהם מתרחש מסחר ברשת.

התעשייה כולה עדיין לא זוכה להכרה פורמלית במרחבים רשמיים: לא ניתן לשלם עם ביטקוין או את'ריום בבית המרקחת או הסופרמרקט, אך בהחלט אפשר לשלם באמצעותם בכל מקום שמכבד ארנקים דיגיטליים.

שיטה זו הופכת מקובלת אצל יותר ויותר חברות ומתרחבת למגוון מוצרים.

האם היא תחליף את המטבע המסורתי בסופו של דבר? קשה לומר.

אך לקריפטו תפקיד מרכזי בכלכלה הנוכחית וכל עורך דין קריפטו העוסק בה, מחויב להתמצא היטב בתחום על מנת לתווך ולהסדיר את היחסים שבינה לבין תחומים מיסויים, מסחריים וכלכליים.

מן הראוי לציין כי מטבעות קריפטוגרפים באשר הם, מוצפנים באופן מתקדם ומורכב, שמבטיח את בטיחות העסקאות, את בקרת הכרייה של מטבעות חדשים ואת המסחר התקין והלגיטימי בהם.

כל זאת מתרחש בשעה שאין גוף פיננסי רשמי ומרכזי ששולט על הנעשה בתחום.

אלו הנסיבות שהופכות את תעשיית הקריפטו למהפכנית אך גם אלו שמערימות עליה קשיים רגולטוריים ולעתים אף מכוונת את זרועות החוק ורשויות המס לבדוק ולתחקר עבירות כלכליות בתחום.

עורך דין קריפטו
עורך דין קריפטו

מה יחסה של ישראל לשוק הקריפטו?

מדינת ישראל רואה בכל סוגי המטבעות הקריפטוגרפיים כנכסים פיננסיים. ראייה זו חשובה להבנה, שכן לפי החוק בישראל מטבע מהווה מכשיר פיננסי המונפק, נשלט ומנוהל בידי בנק מרכזי במדינה.

הקריפטו לעומת זאת, איננו עונה על ההגדרה ואף סותר אותה לחלוטין.

כל עוד הוא איננו מוגדר כמטבע, אזי לא חלים על מטבעות הקריפטו כל חוקי המיסוי המקובלים.

מה בכל זאת חל עליהם? הקבלה לכל נכס פיננסי אחר, בדומה לניירות ערך.

בנסיבות אלה, רשות המיסים מתייחסת לקריפטו ככל רווח בורסאי ומשיתה עליו מס רווחי הון.

ככל שהרווח נוצר בפעילות עסקית ולא פרטית, יוטלו עליו גם תשלומי מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי.

לא אחת נדרש עורך דין קריפטו לדיונים בשלטונות המס, לגבי השתמטות ממס של נישום מסוים, כתוצאה מאי ידיעתו בנוגע לחובת הדיווח והמיסוי על נכסי הקריפטו.

עבירות מס במטבעות קריפטוגרפים

כאמור, החשבת מטבעות קריפטוגרפים כנכסים פיננסים מחייבת בדיווח מלא ובתשלום מס אמת על רווחים, לעתים גם על פעולות כמו קניה והמרה.

העדר דיווח מדויק עלול לגרור פתיחת חקירה סמויה או גלויה במס הכנסה ואף להוביל להגשת כתב אישום בגין עבירות כלכליות שונות, בדגש על עבירות מס.

בנקודה זו חשוב שייכנס לתמונה עורך דין קריפטו מקצועי, שידע לבנות אסטרטגיה משפטית מוצלחת ולהימנע מסנקציות והליכים פליליים, ככל שניתן.

הונאות קריפטו

תחום שנמצא במגמת עלייה בלתי רצויה עוסק בהונאות במטבעות מקוונים.

הונאות אלה מתקדמות פי כמה וכמה מהחוק, הפסיקה ואף המידע הידוע ברשויות לגבי פיתוי והונאה ברשת.

הונאות אלה משתמשות בפעולות סייבר בלתי חוקיות כמו למשל מכירה פיקטיבת של מטבעות ובכך משלבות בתוכן גם עבירות צווארון לבן.

בשל המורכבות בנושא זה וככל שהופנה כלפיכם חשד, מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין צווארון לבן המתמחה בקריפטו.

עורך דין ביטקוין ופינטק

עולם הפינטק הוא תעשייה מרתקת, צומחת ומבטיחה, שמייצרת תשתיות חדשניות למיזמים יצירתיים וכתוצאה, הופכת לאלטרנטיבה מסקרנת לעולם הפיננסי המסורתי.

גם בתחום זה נולדים מידי יום אתגרים משפטיים ורגולטוריים המחייבים ליווי מקצועי שוטף מצד עורך דין קריפטו מיומן.

משקיעים ויזמים בתעשיית הפינטק ובמסחר ביטקוין, זקוקים לא פעם לייצוג בתחומים כמו רישוי, מסחר, אבטחת מידע, תשלומים מקוונים ועוד.

מסחר אלקטרוני בינלאומי

עורך דין קריפטו מומחה משמש כמלווה וכמייעץ המשפטי לכלל משתמשי הקריפטו ותעשיית הבלוקצ'יין, החל מגורמים פרטיים ועד לחברות סטארטאפ ותאגידי ענק.

הידע והניסיון מעולמות המשפט הפלילי בדגש על עבירות צווארון לבן ומס משמש את עורך הדין גם בכל הנוגע לתיקים בהם התרחשה לכאורה עבירה מחוץ למדינה, בתחומים כמו מיסוי בינלאומי, הסגרת מבצעי עבירות מרמה והונאה, תהליכי גילוי מרצון ועוד.

עורך דין קריפטו מומחה – הכרח ולא רשות

היבטי מיסוי ורגולציה בעולם הקריפטו נמצאים אמנם רק בתחילת דרכם, אך כבר עכשיו נחשבים מורכבים וסבוכים, מבלבלים למדי בקרב רוב מחזיקי הארנקים הדיגיטליים ובמיוחד בקרב העוסקים במסחר קריפטוגרפי.

לכן חשוב ליצור קשר עם עורך דין בעל הבנה בתחום המשמש כסנגור בעבירות מס וצווארון לבן, בכל חשד לצרה והסתבכות.

משרד עורכי הדין אייזנברג-שנער מתמחה במתן ייצוג משפטי הנוגע לתעשיית הקריפטו בארץ ובחו"ל ומחזיק בהיכרות עמוקה עם התחום, בדגש על הסיטואציות הרגישות בהן הוא נקשר בפרשיות הלבנת הון, עבירות מס ופשיעה כלכלית.

להתייעצות בנושא, פנו אלינו בהקדם.

מה העונש על עבירות קריפטו?

מאחר ומדובר על עבירות כלכליות בסכומים גבוהים, שבוצעו תוך פעולות הונאה, זיוף, התחזות או הלבנת הון, הענישה תחול על פי עבירת המקור וצופנת בתוכה זמן מאסר ממושך בפועל לצד קנסות כבדים.

האם אפשר להיכנס להליך גילוי מרצון על רווחים לא מדווחים בביטקוין?

ניתן ליזום פניה לרשות המיסים בנושא ולחתור לניהול משא ומתן לגבי תשלום המס שייקבע מול הרשויות.

חשוב לעשות זאת באמצעות עורך דין מתאים בלבד, כדי להימנע מהליכים משפטיים ולהבטיח את נכסי הקריטפו שברשותכם.

באפריל 2024 הודיעה רשות המיסים כי בכוונתה לפתוח בתקופת גילוי מרצון המיועדת למחזיקי הון קריפטוגרפי לא מדווח.

אולי יעניין אותך?

עורך דין הסגרה

עורך דין הסגרה

תפקידו של עורך דין הסגרה לסייע בהתמודדות עם החשדות והאישומים ולטפל בהליך ההסגרה המורכב וזאת על פי עקרונות אוניברסליים מוסכמים המעוגנים באמנות בינלאומיות עליהן חתומה

להמשך קריאה..
גילוי מרצון

גילוי מרצון

נוהל גילוי מרצון מהווה הליך תחום בזמן, שבמסגרתו מאפשרת המדינה לעדכן את רשות המיסים בשגיאות והשמטות מס שאירעו בדיווחי עבר ולתקן אותם, בתמורה להימנעות מהליכים

להמשך קריאה..
העלמת מס

העלמת מס

העלמת מס נמנית עם העבירות הפליליות החמורות ביותר במדינת ישראל ובתוכה מגוון פעולות אסורות, שתכליתן להפחית מתשלומי המיסים ואף להימנע מהם לחלוטין. לעבירה זו פנים

להמשך קריאה..

מקצועיות

 לצוות המשרד ידע נרחב במשפט פלילי-כלכלי, וכן ידע חשבונאי המעניק לו יתרון בניהול תיקי פשיעה כלכלית ועבירות פיסקליות. ההליך הפלילי וההליך האזרחי-מנהלי, הינם הליכים מקבילים, המהווים חלק ממדיניות "אכיפה כלכלית משולבת" של הרשויות. מדיניות זו פועלת כנגד החשוד  במישור  הפלילי, תוך שימוש באמצעי תפיסה וחילוט מכוח חוק איסור הלבנת הון, כמו גם במישור האזרחי, באמצעות שומת מס ערך מוסף, שומת מס הכנסה, שימוש בהליכי סעיף 194 לפקודת מס הכנסה, המקנה לפקיד השומה סמכות נרחבת לתפיסת רכוש, והכל, במטרה להפעיל לחץ מירבי על החשוד.

יתרונו של המשרד בא לידי ביטוי ביתר שאת מול מדיניות האכיפה המשולבת. כאשר הנסיבות מתאימות, ניתן להגיע להסדר עם כלל הרשויות במקביל, ולא להשאיר את הלקוח חשוף לשומות מס מופרכות, אשר במקרים רבים תוצאותיהן, עבור הלקוח, קשות אף מן ההליך הפלילי עצמו.

עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח

המשרד חרט על דגלו עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח, הן כחשוד, החל משלב המעצר והחיפוש הראשוני, הנערכים בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות, ובמהלך כל החקירה. במקביל, מגבש צוות המשרד אסטרטגיה וקו הגנה צופה פני עתיד, יחד עם הקפדה יתרה על פרטיות הלקוח, באמצעות צווי איסור פרסום וניהול המשבר מול אמצעי התקשורת.

לרבים מלקוחות המשרד יהיה זה המפגש הראשון עם עוצמתן של רשויות האכיפה השונות, ומעבר למענה המשפטי, הם זקוקים לאוזן קשבת ובעיקר לוודאות. הליווי הצמוד, בעיקר בשלבים הראשונים, נועד בראש ובראשונה  לספק הגנה משפטית מצטיינת , אולם חשובה לא פחות מכך היא העמידה האיתנה לצידו של הלקוח, והענקת תמיכה ומעטפת צמודה, בכל מקום ובכל זמן. איכותם על עורכי הדין באייזנברג שנער ושות', המתבטאת  בין היתר, בהקפדה על הכנה מדוקדקת של הלקוחות לפני כל חקירה,  עד אשר מתברר לא פעם כי החקירה עצמה דומה מאוד לסימולציות שנערכו קודם לכן במשרד. פרקטיקה משפטית ומקצועית זו הנהוגה באייזנברג שנער ושות', היא זו שגם מפחיתה משמעותית את תחושת אי הוודאות אצל הלקוחות ומקלה עליהם את ההתמודדות עם המצב שאליו נקלעו.

לצד ההגנה המשפטית - סיוע בניהול המשבר

מטבע הדברים, החברות והתאגידים, אשר מנהליהן ובעליהן הם למעשה לקוחות המשרד, נמצאים אף הם תחת מגבלות. פעמים רבות החקירה הפלילית כנגד חשוד תסתיים ללא הגשת כתב אישום, אולם החברה שבבעלותו תתקשה לצלוח את המשבר התזרימי כתוצאה מתפיסות הרכוש הדרקוניות, חסימת חשבונות הבנק של החברה, הקפאת תקבולים אצל לקוחותיה, תפיסה וחילוט של כלי רכב. ולכך נוספת  גם מהלומה לתדמיתה של החברה.

משרד אייזנברג שנער ושות רואה בנדבך זה כמהותי בניהול המשבר, כאשר מטרתו  היא  לשמור על החברה ולהשיב את פעילותה לסדרה במהירות האפשרית – שחרור רכוש תפוס, שחרור חשבונות בנק ותקבולים מעוקלים, תקשורת רצופה עם לקוחות החברה החשודה, אשר מעדיפים לעיתים להתקשר עם ספק אחר. היעד הוא לייצב את  החברה, עד לחזרתה לפעילות רגילה, ככל שניתן.