עורך דין הסגרה

תפקידו של עורך דין הסגרה לסייע בהתמודדות עם החשדות והאישומים ולטפל בהליך ההסגרה המורכב וזאת על פי עקרונות אוניברסליים מוסכמים המעוגנים באמנות בינלאומיות עליהן חתומה גם ישראל. 

דיני ההסגרה באים לידי ביטוי בתחומים פליליים כמו מיסוי וכלכלה, ביטחון, מסחר וטכנולוגיה, בהם קיים חשד לעבירה מצד תושב ישראלי בחו"ל או אזרח זר המצוי בישראל.

מה קובע חוק ההסגרה הישראלי?

חוק ההסגרה (התשי"ד, 1954), קובע כי על אדם שנעצר בהליך הסגרה יחולו הוראות ודיני מעצר כפי שנקבעו בחוק סדר הדין הפלילי.

ההסגרה בפועל תתרחש כל עוד קיים הסכם הסגרה בין ישראל לבין המדינה המבקשת בה.

בנוסף, המבוקש יוסגר כל עוד האישומים או החשדות נגדו במדינה שבה בוצעה העבירה, עולים לכדי שנת מאסר אחת לפחות על פי חוקי מדינת ישראל.

במילים אחרות, דיני ההסגרה קובעים כי העבירה האמורה צריכה להוות עבירה פלילית בשתי המדינות, הן במדינה שבה בוצעה והן בישראל. 

עורך דין הסגרה מטפל בהליך שנחשב מורכב וסבוך למדי.

מעבר לייצוג הפלילי, עליו לגלות בקיאות מרשימה בסוגיה המשפטית הספציפית לרבות בדינים בינלאומיים – דרישות שמגבירות את החשיבות לטיפול מצד עורך דין ישראלי שידאג לזכויות המבוקש ולייצוג משפטי הולם אחרי ההסגרה עצמה. 

עורך דין הסגרה
עורך דין הסגרה

את הליך ההסגרה ניתן לחלק לשלושה חלקים:

  1. מעצר שבמהלכו יוחלט האם קיים יסוד סביר להניח שהמבוקש הינו בר הסגרה.
  2. החלטה משפטית שתקבע האם להאריך את מעצרו של המבוקש עד תום ההליכים.
  3. דיון בעתירת ההסגרה, לאחריו ייקבע האם המקרה עומד בתנאים הנדרשים להסגרת המבוקש והראיות נגדו מצדיקות העמדה לדין במדינת העבירה. 

נעצרתם בגין עבירה בחו"ל? אל תפעלו ללא עורך דין הסגרה!

הליכי הסגרה מתרחשים ברוב המקרים, בעת שהחשוד או הנאשם מצוי מחוץ לשטחי ישראל והמדינה שבה ביצע את העבירה עצרה אותו וכעת מעוניינת להעמידו לדין.

במקרים אלה ייכנס לפעולה הסכם הסגרה מול אותה המדינה: ככל שקיים הסכם שכזה ויש לנהל את הליך ההסגרה לפיו או לחילופין ככל שקיים עיקרון משפט אוניברסלי אחר, או גילוי מרצון שבו ניתן להסגיר מבוקשים גם ללא כל הסכם בין-מדיני כמפורט בשורות הבאות.

סוגים אפשריים של עבירות המובילות להסגרה

מעבר לעבירות פליליות לסוגיהן, עיקרון המשפט האוניברסלי קובע כי ניתן להסגיר ולהעמיד לדין בארץ ובכל מדינה אחרת אדם שביצע אחד או יותר מהפשעים הבאים:

  • פשעי מלחמה
  • סחר בבני אדם או בעבדים
  • פשעים נגד האנושות
  • שודדי ים (עבירות ימיות פיראטיות)

חשוב להבין שמדינת ישראל איננה דוגלת בהסגרה למדינות בעלות ממסד שיפוטי מושחת או למדינות בהן קיים עונש מוות כחלק מהדין, אלא אם התחייבה אותה המדינה להימנע מגזירת עונש מוות כלפי המבוקש. 

פעולות הכרחיות במקרה של בקשת הסגרה

ככל שמיוחס לכם או למי מיקיריכם חשד או אישום פלילי באחת ממדינות העולם והוגשה בקשת הסגרה, עליכם ליצור קשר מיד עם עורך דין הסגרה שמתמחה בפלילים ובתחום העבירה האמורה בפרט.

בתחום זה, לא רק הייצוג המשפטי משחק תפקיד אלא הניסיון בטיפול בהליכים דומים, שמגדיל את הסיכוי לשנות את התמונה ולמנוע את תהליך ההסגרה הקשה. 

עורך דין הסגרה מומחה, יוכל לשמור באופן הרמטי על זכויותיכם.

למשל, להילחם על מניעת הסגרה למדינה שבה קיים חשש שלא ינוהל הליך הוגן. 

מעבר לכך, עיון בחומרי הראיות שמעלה ספק בנוגע לקריטריונים הנדרשים כדי להכריז שהמבוקש הינו בר הסגרה, יאפשר לעורך הדין לטעון כלפיהם בבית המשפט.

בכך יכול עורך דין הסגרה להשפיע לטובה על ההחלטה המשפטית בנושא, גם אם בקשת ההסגרה מצד מדינת העבירה כבר הוגשה.

היבט נוסף בייצוג הפלילי לפני ואחרי הסגרה, מתייחס למתן הייצוג בפועל בתום ההסגרה עצמה.

עורך הדין נדרש לוודא כי ההליך השיפוטי אותו יעבור המוסגר הינו הוגן ותקין וזאת על פי כמה וכמה במדינה שהנאשם איננו מבין את שפתה.  

כשהמדינה מסרבת להסגיר: האם ומתי הדבר אפשרי?

מעשה באזרח ישראלי ששהה באיטליה, בעת שרוסיה הגישה כנגדו בקשת הסגרה בחשד להונאה.

המדובר במהנדס בכיר במפעל זיקוק שמספק נפט לאוקראינה, שהכחיש את המיוחס לו ושטען באמצעות עורך דין צווארון לבן המומחה בהליכי הסגרה, כי הסגרתו הוגשה מפאת תפקידו ובשל הרצון של רוסיה לפגוע באספקת האנרגיה האוקראינית, עקב הלחימה בין השתיים. 

בית המשפט האיטלקי התרשם שישנו חשש לרדיפה פוליטית ושחרר אותו ממעצר, אך בקשת ההסגרה נותרה בעינה.

בנסיבות אלה, הגיש הנאשם בקשה להיכנס לישראל וזאת מבלי שיוסגר לרוסיה, על אף ההסכם בין המדינות. 

דוגמה זו ממחישה אף יותר את חשיבותו של עורך דין הסגרה מעולה לניהול ההליך.

בהצגת טענות משפטיות רלוונטיות ניתן לסייע באופן משמעותי להגנת הנאשם ולעתים למנוע את הסגרתו, תוך שמירה מלאה על זכויותיו. 

יש לכם כתובת לכל סיטואציה מורכבת

משרד עורכי דין אייזנברג-שנער ושות' מספק מעטפת משפטית מלאה לנאשמים, חשודים ומבוקשים שהוגשה כלפיהם בקשת הסגרה.

כמומחים בניהול הליכים בתחומי עבירות מע"מ ומס הכנסה, צווארון לבן, הליכי גילוי מרצון, ניירות ערך, הגבלים עסקיים ועוד.

אנו שואפים להעניק לכם את הביטחון הגבוה ביותר לאורך ההליך המורכב.

האם ישראל מסגירה אזרחים למדינות אחרות?

ככל שמדובר בעבירה מסוג פשע במדינה שישראל חתומה מולה על הסכם או אמנה רלוונטיים, עליה לבצע את התהליך ההסגרה.

ההליך יבוצע גם למדינות ללא הסכם במקרים של סחר בבני אדם ופשעי מלחמה.

ועם זאת, ישראל לא נוהגת להסגיר למדינות שלא קיים בהן הליך משפטי הוגן או שגוזרות עונש מוות.

האם מדינה זרה מחויבת להסגיר אותי לישראל?

ככל שבוצע פשע בשטחי ישראל וחל עליו החוק הפלילי, ישראל תבקש הסגרה.

כעת יש לבחון את העבירה בהקשרים של חוק ומשפט מקומיים ובינלאומיים ולברר האם היא עומדת בקריטריונים להסגרה.

לשם כך חובה לפנות לעורך דין מתאים.

אולי יעניין אותך?

עורך דין הסגרה

עורך דין הסגרה

תפקידו של עורך דין הסגרה לסייע בהתמודדות עם החשדות והאישומים ולטפל בהליך ההסגרה המורכב וזאת על פי עקרונות אוניברסליים מוסכמים המעוגנים באמנות בינלאומיות עליהן חתומה

להמשך קריאה..
גילוי מרצון

גילוי מרצון

נוהל גילוי מרצון מהווה הליך תחום בזמן, שבמסגרתו מאפשרת המדינה לעדכן את רשות המיסים בשגיאות והשמטות מס שאירעו בדיווחי עבר ולתקן אותם, בתמורה להימנעות מהליכים

להמשך קריאה..
העלמת מס

העלמת מס

העלמת מס נמנית עם העבירות הפליליות החמורות ביותר במדינת ישראל ובתוכה מגוון פעולות אסורות, שתכליתן להפחית מתשלומי המיסים ואף להימנע מהם לחלוטין. לעבירה זו פנים

להמשך קריאה..

מקצועיות

 לצוות המשרד ידע נרחב במשפט פלילי-כלכלי, וכן ידע חשבונאי המעניק לו יתרון בניהול תיקי פשיעה כלכלית ועבירות פיסקליות. ההליך הפלילי וההליך האזרחי-מנהלי, הינם הליכים מקבילים, המהווים חלק ממדיניות "אכיפה כלכלית משולבת" של הרשויות. מדיניות זו פועלת כנגד החשוד  במישור  הפלילי, תוך שימוש באמצעי תפיסה וחילוט מכוח חוק איסור הלבנת הון, כמו גם במישור האזרחי, באמצעות שומת מס ערך מוסף, שומת מס הכנסה, שימוש בהליכי סעיף 194 לפקודת מס הכנסה, המקנה לפקיד השומה סמכות נרחבת לתפיסת רכוש, והכל, במטרה להפעיל לחץ מירבי על החשוד.

יתרונו של המשרד בא לידי ביטוי ביתר שאת מול מדיניות האכיפה המשולבת. כאשר הנסיבות מתאימות, ניתן להגיע להסדר עם כלל הרשויות במקביל, ולא להשאיר את הלקוח חשוף לשומות מס מופרכות, אשר במקרים רבים תוצאותיהן, עבור הלקוח, קשות אף מן ההליך הפלילי עצמו.

עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח

המשרד חרט על דגלו עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח, הן כחשוד, החל משלב המעצר והחיפוש הראשוני, הנערכים בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות, ובמהלך כל החקירה. במקביל, מגבש צוות המשרד אסטרטגיה וקו הגנה צופה פני עתיד, יחד עם הקפדה יתרה על פרטיות הלקוח, באמצעות צווי איסור פרסום וניהול המשבר מול אמצעי התקשורת.

לרבים מלקוחות המשרד יהיה זה המפגש הראשון עם עוצמתן של רשויות האכיפה השונות, ומעבר למענה המשפטי, הם זקוקים לאוזן קשבת ובעיקר לוודאות. הליווי הצמוד, בעיקר בשלבים הראשונים, נועד בראש ובראשונה  לספק הגנה משפטית מצטיינת , אולם חשובה לא פחות מכך היא העמידה האיתנה לצידו של הלקוח, והענקת תמיכה ומעטפת צמודה, בכל מקום ובכל זמן. איכותם על עורכי הדין באייזנברג שנער ושות', המתבטאת  בין היתר, בהקפדה על הכנה מדוקדקת של הלקוחות לפני כל חקירה,  עד אשר מתברר לא פעם כי החקירה עצמה דומה מאוד לסימולציות שנערכו קודם לכן במשרד. פרקטיקה משפטית ומקצועית זו הנהוגה באייזנברג שנער ושות', היא זו שגם מפחיתה משמעותית את תחושת אי הוודאות אצל הלקוחות ומקלה עליהם את ההתמודדות עם המצב שאליו נקלעו.

לצד ההגנה המשפטית - סיוע בניהול המשבר

מטבע הדברים, החברות והתאגידים, אשר מנהליהן ובעליהן הם למעשה לקוחות המשרד, נמצאים אף הם תחת מגבלות. פעמים רבות החקירה הפלילית כנגד חשוד תסתיים ללא הגשת כתב אישום, אולם החברה שבבעלותו תתקשה לצלוח את המשבר התזרימי כתוצאה מתפיסות הרכוש הדרקוניות, חסימת חשבונות הבנק של החברה, הקפאת תקבולים אצל לקוחותיה, תפיסה וחילוט של כלי רכב. ולכך נוספת  גם מהלומה לתדמיתה של החברה.

משרד אייזנברג שנער ושות רואה בנדבך זה כמהותי בניהול המשבר, כאשר מטרתו  היא  לשמור על החברה ולהשיב את פעילותה לסדרה במהירות האפשרית – שחרור רכוש תפוס, שחרור חשבונות בנק ותקבולים מעוקלים, תקשורת רצופה עם לקוחות החברה החשודה, אשר מעדיפים לעיתים להתקשר עם ספק אחר. היעד הוא לייצב את  החברה, עד לחזרתה לפעילות רגילה, ככל שניתן.