עבירות כלכליות

עבירות כלכליות הן פעולות אסורות על פי החוקים הכלכליים והפיננסיים או שאינן עומדות כראוי בהגבלים והיתרים מסוימים שנקבעו בהם.

ניתן לראות בעבירות כלכליות רבות כעבירות צווארון לבן, שכן הן מתייחסות לעבירות מס, רכוש, הלבנת הון ועבירות מתחום טוהר המידות כמו שוחד ומרמה.

ביצעתם עבירה כלכלית? יתכן שכבר חוקרים אתכם

ככל שמערכת פיננסית מסוימת, לרבות שלטונות המס, חושדת בביצוע עבירה מסוימת (גם בעקבות הלשנה), היא תפתח בחקירה סמויה או גלויה.

בעוד שחקירה גלויה תזמן אתכם למשרדי הרשות החוקרת כך שאתם מודעים אליה ויכולים להתכונן לקראתה, החקירה הסמויה נעשית שלא בידיעתכם ואוספת תיעוד לעבירה בה נחשדתם.

בסיום איסוף הראיות, החקירה תהפוך גלויה ועלולה לכלול בשלב זה מעצר, חיפוש ואף תפיסת רכוש.

בכל שלב בדרך ובכל חשד שעולה כלפיכם, שמורה לכם הזכות להיות מיוצגים אצל עורך דין צווארון לבן המתמחה בעבירות כלכליות ועבירות מס.

ייצוג זה יאפשר לכם להבין כיצד להתנהל בחקירה מבלי להוביל להפללה עצמית וכיצד להתמודד עם התיק והעבירה המיוחסת לכם לאחר מכן, באמצעות כלים משפטיים שונים.

יש מקרים שבהם אפשר להגיע לפשרה מסוימת שתמנע את הגשת כתב האישום (למשל כופר מס) בעוד שבמקרים אחרים ניתן יהיה לחתור לעסקה בה העונש יופחת.

מדיווח כוזב ועד שוחד: סוגים אפשריים של עבירות כלכליות

התקשורת מפרסמת מעת לעת מקרים שמושכים את העין הציבורית, כמו פרשת העלמת המיסים של בר רפאלי או של הזמר קובי פרץ.

בפועל, מנעד הפשיעה הכלכלית רחב בהרבה מעבירות המס לבדן, כאשר תיקים רבים שמנוהלים ברשויות אינם מתפרסמים כלל.

חלקם עוסקים בניסיון להסוות פעולות בלתי כשרות, אחרים מתייחסים לניצול של עמדת כוח מסוימת וישנם גם תיקים ובהם שילוב של מספר מרשים של עבירות כלכליות.

עבירות כלכליות
עבירות כלכליות

עבירות הלבנת הון

עבירות אלה מתייחסות לנטילת כספים ורכוש שהושגו באופן בלתי חוקי, בדרך כלל בנסיבות פליליות, אותם צריך כעת להסוות בתוך תהליך לגיטימי במערכת הפיננסית, על מנת להפוך את הכסף לחוקי.

עבירות מס

פעולות שבתוכן קיים אלמנט של הסתרה, תחבולה או תחכום המאפשר להשתמט מתשלומי המיסים או לצמצם את חבויות התשלום למס הכנסה ומע"מ בדרך בלתי חוקית.

עבירות רכוש

עבירות שבהן מתבצע שימוש לא חוקי ברכוש מסוים, כמו למשל השימוש בו לביצוע עבירה פלילית, מעילה כספית, זיוף של שטרות, מטבעות או פנקסי המחאות ועוד.

עבירות שוחד

מתן דבר מה בעל ערך, במטרה להשפיע על פעולות והחלטות שגוף מוסמך או אדם בעל סמכות אחראי להן.

עבירות אלה משויכות ברובן למחזיקי משרות ציבוריות וממשלתיות.

עבירות מרמה והונאה

פעולות שמציגות מצג שווא במטרה להפיק מכך רווח כספי או אישי.

הונאה יכולה להתרחש כנגד אדם פרטי, גופי ביטוח, מסחר, פיננסים, בקרב תאגידים ועוד.

עבירות כלכליות נוספות

רוב העבירות הכלכליות אמנם בעלות היבטים פיננסיים מובהקים, אך יש מקרים שבהם העבירה מתרחשת למטרה אחרת:

  • סחיטה – ניסיון להשיג רווח או דבר מה שהוא, על ידי הפעלת כפייה או שימוש באיומים שונים.
  • סייבר – פעולות דיגיטליות שמטרתן יכולה להיות גם השפעה עסקית, חברתית, ציבורית או פוליטית.
  • התחזות – שימוש בזהות של אדם אחר כדי להשיג מעמד, מקום עבודה, לנהל זוגיות, לברוח מהארץ ועוד.

מהו העונש הצפוי בעבירות כלכליות?

בשל המנעד הרחב של עבירות אלה, הסוגים האפשריים, שיטות הפעולה וכמובן הרווח בצד הנזק מכל מעשה, העונש נע מקנס מנהלי שמיוחס בדרך כלל לעבירות מס טכניות כמו אי הגשת דוח במועד למס הכנסה ועד לעונשי מאסר ממושכים ביותר, לצד סנקציות נוספות כמו קנסות כבדים, מאסר מותנה, חילוט רכוש וכמובן רישום פלילי שמכתים את המוניטין האישי.

חשיבותו של עורך דין צווארון לבן מיומן

על אף שחוקים שמשתייכים לפשיעה כלכלית משרטטים בקווים ברורים את המותר והאסור, לעתים מתרחשת בתוכם פרשנות אחרת ואף חלה טעות בהבנת חוקים מסוימים.

מכיוון שאי הבנה או אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש, חשוב שתפעלו בכלים הטובים ביותר להפחתת הענישה ולעתים גם לסגירת התיק כלפיכם מבלי להגיש בו כתב אישום.

זהו המקום שבו עורך דין מיומן בתחום העבירות הכלכליות יוכל לסייע לכם.

בין אם מתנהלת נגדכם חקירה ובין אם הוגש כלפיכם כתב אישום, זוהי זכותכם לייצוג משפטי מעולה בכל שלב, שמונע טעויות מסוכנות, אמירות ופעולות שעלולות לפגוע בכם לאורך ניהול התיק.

ייצוג משפטי ללא פשרות

משרד עורכי הדין אייזנברג – שנער הנמנה עם המשרדים המומחים בישראל בתחום העבירות הכלכליות והצווארון הלבן, יסייע לכם להתמודד עם המיוחס לכם בדרך הטובה ביותר.

משרדנו מלווה ומייצג חשודים ונאשמים גם בהליכי שימוע, הסדרי טיעון, חילוט הסכמי כופר ושחרור ממעצר ומשמש ככתובת מקצועית גם מול רשויות המס לאחר פסילת ספרים והטלת עיצומים, עורך דין קריפטו, עורך דין ניירות ערך וסנגור בקרב אנשי ציבור.

לתיאום פגישת ייעוץ, הכנה לחקירה וקבלת ייצוג משפטי בלתי מתפשר, צרו עמנו קשר כבר עכשיו.

מה נחשב בחוק לעבירה כלכלית?

כל פעולה פיננסית שכוללת בתוכה ניצול, הטעיה, רמאות, הונאה או מניפולציה תיחשב לעבירה שכזו, גם כאשר מדובר בתחום שנקשר לסוגיה פיננסית באופן עקיף ושמבוצע כלפי גוף מסחרי או תאגידי (כלומר לא כנגד אדם אחד ויחיד).

האם גם מעילה בכספי העסק נחשבת לעבירה כלכלית?

בהחלט. ועם זאת, הדין הפלילי חל מעילה כספית רק כאשר מדובר בסכום שערכו 1,000 שקלים ויותר.

אם המעילה הייתה בסכום נמוך יותר, יש לערוך שימוע לעובד כחוק וניתן לעתור נגדו בנושא לבית הדין לעבודה (הליך אזרחי).

אולי יעניין אותך?

עורך דין הסגרה

עורך דין הסגרה

תפקידו של עורך דין הסגרה לסייע בהתמודדות עם החשדות והאישומים ולטפל בהליך ההסגרה המורכב וזאת על פי עקרונות אוניברסליים מוסכמים המעוגנים באמנות בינלאומיות עליהן חתומה

להמשך קריאה..
גילוי מרצון

גילוי מרצון

נוהל גילוי מרצון מהווה הליך תחום בזמן, שבמסגרתו מאפשרת המדינה לעדכן את רשות המיסים בשגיאות והשמטות מס שאירעו בדיווחי עבר ולתקן אותם, בתמורה להימנעות מהליכים

להמשך קריאה..
העלמת מס

העלמת מס

העלמת מס נמנית עם העבירות הפליליות החמורות ביותר במדינת ישראל ובתוכה מגוון פעולות אסורות, שתכליתן להפחית מתשלומי המיסים ואף להימנע מהם לחלוטין. לעבירה זו פנים

להמשך קריאה..

מקצועיות

 לצוות המשרד ידע נרחב במשפט פלילי-כלכלי, וכן ידע חשבונאי המעניק לו יתרון בניהול תיקי פשיעה כלכלית ועבירות פיסקליות. ההליך הפלילי וההליך האזרחי-מנהלי, הינם הליכים מקבילים, המהווים חלק ממדיניות "אכיפה כלכלית משולבת" של הרשויות. מדיניות זו פועלת כנגד החשוד  במישור  הפלילי, תוך שימוש באמצעי תפיסה וחילוט מכוח חוק איסור הלבנת הון, כמו גם במישור האזרחי, באמצעות שומת מס ערך מוסף, שומת מס הכנסה, שימוש בהליכי סעיף 194 לפקודת מס הכנסה, המקנה לפקיד השומה סמכות נרחבת לתפיסת רכוש, והכל, במטרה להפעיל לחץ מירבי על החשוד.

יתרונו של המשרד בא לידי ביטוי ביתר שאת מול מדיניות האכיפה המשולבת. כאשר הנסיבות מתאימות, ניתן להגיע להסדר עם כלל הרשויות במקביל, ולא להשאיר את הלקוח חשוף לשומות מס מופרכות, אשר במקרים רבים תוצאותיהן, עבור הלקוח, קשות אף מן ההליך הפלילי עצמו.

עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח

המשרד חרט על דגלו עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח, הן כחשוד, החל משלב המעצר והחיפוש הראשוני, הנערכים בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות, ובמהלך כל החקירה. במקביל, מגבש צוות המשרד אסטרטגיה וקו הגנה צופה פני עתיד, יחד עם הקפדה יתרה על פרטיות הלקוח, באמצעות צווי איסור פרסום וניהול המשבר מול אמצעי התקשורת.

לרבים מלקוחות המשרד יהיה זה המפגש הראשון עם עוצמתן של רשויות האכיפה השונות, ומעבר למענה המשפטי, הם זקוקים לאוזן קשבת ובעיקר לוודאות. הליווי הצמוד, בעיקר בשלבים הראשונים, נועד בראש ובראשונה  לספק הגנה משפטית מצטיינת , אולם חשובה לא פחות מכך היא העמידה האיתנה לצידו של הלקוח, והענקת תמיכה ומעטפת צמודה, בכל מקום ובכל זמן. איכותם על עורכי הדין באייזנברג שנער ושות', המתבטאת  בין היתר, בהקפדה על הכנה מדוקדקת של הלקוחות לפני כל חקירה,  עד אשר מתברר לא פעם כי החקירה עצמה דומה מאוד לסימולציות שנערכו קודם לכן במשרד. פרקטיקה משפטית ומקצועית זו הנהוגה באייזנברג שנער ושות', היא זו שגם מפחיתה משמעותית את תחושת אי הוודאות אצל הלקוחות ומקלה עליהם את ההתמודדות עם המצב שאליו נקלעו.

לצד ההגנה המשפטית - סיוע בניהול המשבר

מטבע הדברים, החברות והתאגידים, אשר מנהליהן ובעליהן הם למעשה לקוחות המשרד, נמצאים אף הם תחת מגבלות. פעמים רבות החקירה הפלילית כנגד חשוד תסתיים ללא הגשת כתב אישום, אולם החברה שבבעלותו תתקשה לצלוח את המשבר התזרימי כתוצאה מתפיסות הרכוש הדרקוניות, חסימת חשבונות הבנק של החברה, הקפאת תקבולים אצל לקוחותיה, תפיסה וחילוט של כלי רכב. ולכך נוספת  גם מהלומה לתדמיתה של החברה.

משרד אייזנברג שנער ושות רואה בנדבך זה כמהותי בניהול המשבר, כאשר מטרתו  היא  לשמור על החברה ולהשיב את פעילותה לסדרה במהירות האפשרית – שחרור רכוש תפוס, שחרור חשבונות בנק ותקבולים מעוקלים, תקשורת רצופה עם לקוחות החברה החשודה, אשר מעדיפים לעיתים להתקשר עם ספק אחר. היעד הוא לייצב את  החברה, עד לחזרתה לפעילות רגילה, ככל שניתן.