חשבוניות פיקטיביות

חשבוניות פיקטיביות הן חשבוניות שהוצאו שלא בכפוף לעסקה אמיתית, כלומר שאינן מייצגות שירות שניתן בפועל מצד בית העסק, בין אם באופן חלקי ובין אם מלא.

חשבוניות אלה מיועדות הן לניפוח ההכנסות במס הכנסה והן לקיזוז התשומות במע"מ ועריכתן מהווה עבירת מס חמורה.

חשבונית פיקטיבית הגדרה

חשבוניות פיקטיביות הן למעשה מניפולציה פסולה על מהות וסכומי עסקאות, כדי שאלו ייחשבו לצורך הפחתת תשלומי מס הכנסה ומע"מ.

הנפקת חשבוניות שכאלה יכולה להתרחש במספר דרכים ואף לשלב בין כמה מהן במקביל:

הוצאת חשבונית פיקטיבית

זוהי חשבונית שיצאה מבלי לשקף עסקה אמיתית ואותנטית בין הצדדים.

חשבונית זו דווחה לרשות המיסים במטרה להציג מצג שווא מסוים, שיביא להקטנת חבות המס.

ניפוח סכום החשבונית

חשבוניות אלה מכילות סכומים גבוהים מהסכום המקורי שנקבע בעסקה (לרוב בהסכמה הדדית בין שני הצדדים) תוך שהן "מתחפשות" לחשבונית מס תקינה ואמיתית.

חשבונית זרה

חשבונית שהופקה על ידי גורם שלא העניק בפועל את השירות או ביצע אותו.

האחריות במקרים אלה מוטלת הן על נותן השירות והן על הצד השלישי שאין בינו לבין אותו שירות כל קשר.

לכאורה זוהי חשבונית "נקייה" שאכן מייצגת עסקה אמיתית, אך שמאחוריה הייתה ככל הנראה כוונה לא כשרה.

חשבוניות פיקטיביות
חשבוניות פיקטיביות

האם אפשר להיזהר מחשבוניות פיקטיביות?

הנפקת חשבוניות פיקטיביות נחשבת לתופעה נפוצה ושכיחה למדי, שמתרחשת לצורך העלמת מס.

אמנם יש מקרים בהם יתברר שהעבירה נעשתה בתום לב, אך חשוב לזכור שאי ידיעה אינה פוטרת מעונש.

עבירות אלה מסתיימות בהטלת קנסות כבדים, חילוט כספים ורכוש ואף בעונשי מאסר בפועל, מאחר והן מהוות גם עבירות צווארון לבן ועבירות כלכליות.

על מנת להימנע מעבירה פלילית, רצוי לבצע את הפעולות הבאות:

 • קבלת אישורים תקינים ומעודכנים לניהול ספרים וניכוי מס במקור. יש לבדוק את האישורים אחת לתקופה מול מנהל מע"מ ופקיד שומה במס הכנסה, לתעד את הבדיקה ולשמור את התיעוד.
 • לשמור על חוזה ההתקשרות עם הצד השני לעסקה ולוודא שאופן ההתקשרות מתרחש עם הגורמים שאותם זיהיתם ושוחחתם.
 • לקבל ולאמת מסמכי התאגדות שנמסרו לכם לרבות פרוטוקול אישור עסקה, תעודות זהות, תקנונים וכו'.
 • לדרוש המחאה לדוגמה (שיק מבוטל) או חשבונית לדוגמה על מנת לוודא שמדובר באדם אמין ולגיטימי.
 • לוודא שהחשבוניות מונפקות על ידי הגורם שעמו הייתם בקשר ושהזהות שלו אומתה.
 • לבדוק את זהות הגורם לעסקה דרך שיחות ומסמכים מול גורמים נוספים שהוא עובד עמם (למשל ספקים מסוימים) וכן מול גופים פיננסיים ומוסדיים רלוונטיים.

כיצד לפעול במקרה שזומנת לחקירה בגין הוצאת חשבוניות פיקטיביות?

להבין את נקודת המוצא של הרשויות

קרוב ל-40 מיליארד שקלים חסרים בקופת המיסים הציבורית, כשחלק עיקרי מהסכום החסר מיוחס לתופעת החשבוניות הפיקטיביות.

במטרה לבלום את התופעה, למצות את הדין עם העבריינים ולייצר הרתעה ציבורית נרחבת, הוחמרה האכיפה ורשויות המס פותחות באופן תדיר בחקירות יזומות, חלקן מתרחשות בתחילת הדרך באופן סמוי.

להתכונן כראוי לחקירת חשבוניות פיקטיביות

חלק מהחקירות הסמויות יהפכו גלויות, עם שליחת זימון לבירור או חקירה באזהרה ברשויות המס.

ראוי לציין כי לעתים סיבת הזימון הרשמית היא "תשאול", שמקבל אופי נינוח ורגוע, אך כל שנאמר במהלכו עלול להקים נגדכם חשד ולהתפתח בהמשך לחקירה באזהרה.

לכן לכל זימון ותחת כל הנסיבות האפשריות שבגינן זומנתם, חשוב להיערך מראש ולהתכונן עם עורך דין צווארון לבן מומחה.

לחקירה עלולות להיות השלכות פליליות ואזרחויות, שמערבות כבר מראשית הדרך את הרשות להלבנת הון וגוררות עמן סנקציות כלכליות כמו קנסות ועיצומים, חילוט ותפיסות רכוש והקפאת נכסים.

היכרות עם הענישה הצפויה בתחום

הנפקת חשבוניות מס פיקטיביות גוררות מספר סנקציות אפשריות:

 1. קנסות ועיצומים כספיים – השומה החדשה שתיקבע לכם תכלול קנסות בתוספת ריביות והצמדות שעלולות להגיע לכדי מאות שקלים, בכפוף לגובה העסקאות המדווחות.
 2. פסילת ספרים – בדיקת השומה תביא לפסילה של ספרי העסק ותביא ליצירת שומה חדשה לפי מיטב השפיטה. המשמעות היא חבות מס בסכומים גבוהים ביותר.
 3. הטלת כפל מס – קיימת האפשרות שיוטל כפל מס במע"מ בגין חשבוניות פיקטיביות וזאת על פי סעיף 50 לחוק המע"מ.
 4. עונש מאסר – ככל שמדובר בעבירה חמורה בסיווג פשע, סביר להניח שהפרקליטות תחתור לעונש מאסר ממושך בפועל.
 5. אחריות בכפוף לצו איסור הלבנת הון לנותני שירות – נותני שירותים עסקיים ופיננסיים בקרב מי ששיתפו פעולה או התירו את הלבנת ההון או כל עבירה כלכלית אחרת, גם אם עשו זאת שלא ביודעין, חשופים גם הם להליכים פליליים ולעונשים כבדים.

זומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום? פנו אלינו בהקדם

משרד אייזנברג-שנער נמנה עם צמרת המשרדים המומחים בישראל בתחומי עבירות המס, עבירות כלכליות והלבנת הון.

לעורכי הדין ניסיון רחב בתחומי המשפט הפלילי והצווארון הלבן, לרבות ייצוג חשודים ונאשמים בעבירות מס, הגבלים עסקיים, ניירות ערך והלבנת הון.

משרדנו אף מייצג אישי ציבור בעבירות מתחום טוהר המידות ומעניק שירות משפטי מקיף גם בתיקים בינלאומיים מורכבים.

אנו מזמינים אתכם לפגישת ייעוץ שתסייע לכם להבין את שצפוי לאור נסיבות המקרה ולשקול את האפשרויות המשפטיות המתאימות.

זאת במטרה להפחית ככל שניתן מהענישה ולהניח את הפרשה מאחוריכם במהירות האפשר.

הגשתי חשבונית לא נכונה. מה צפוי לי?

על פי החוק, כל מסמך מזויף דינו שנת מאסר אחת בפועל ואילו כל מסמך מזויף שתכליתו הייתה קבלת דבר מה, דינו שלוש שנות מאסר בפועל ואף יותר.

במקרה כזה מומלץ להקדים תרופה למכה ולפנות אלינו, על מנת שנבין את המקרה ונקבע יחד כיצד נכון לפעול.

כיצד אוכל להיזהר מחשבוניות פיקטיביות?

בתחילת ההתקשרות עם נותן החשבונית (ספק או בית עסק אחר למשל), יש לאמת את זהותו ואת כל פרטיו העסקיים והחשבונאיים.

כדאי גם להיות ערים לסיטואציה שבה אדם אחר מקבל את פרטיכם ומשתמש בהם בתוכנת ניהול חשבוניות או מדפיס פנקסים על שמכם בבית הדפוס.

בכל חשד לחשבונית זרה, מומלץ לפנות אלינו להתייעצות מקצועית.

אולי יעניין אותך?

עורך דין הסגרה

עורך דין הסגרה

תפקידו של עורך דין הסגרה לסייע בהתמודדות עם החשדות והאישומים ולטפל בהליך ההסגרה המורכב וזאת על פי עקרונות אוניברסליים מוסכמים המעוגנים באמנות בינלאומיות עליהן חתומה

להמשך קריאה..
גילוי מרצון

גילוי מרצון

נוהל גילוי מרצון מהווה הליך תחום בזמן, שבמסגרתו מאפשרת המדינה לעדכן את רשות המיסים בשגיאות והשמטות מס שאירעו בדיווחי עבר ולתקן אותם, בתמורה להימנעות מהליכים

להמשך קריאה..
העלמת מס

העלמת מס

העלמת מס נמנית עם העבירות הפליליות החמורות ביותר במדינת ישראל ובתוכה מגוון פעולות אסורות, שתכליתן להפחית מתשלומי המיסים ואף להימנע מהם לחלוטין. לעבירה זו פנים

להמשך קריאה..

מקצועיות

 לצוות המשרד ידע נרחב במשפט פלילי-כלכלי, וכן ידע חשבונאי המעניק לו יתרון בניהול תיקי פשיעה כלכלית ועבירות פיסקליות. ההליך הפלילי וההליך האזרחי-מנהלי, הינם הליכים מקבילים, המהווים חלק ממדיניות "אכיפה כלכלית משולבת" של הרשויות. מדיניות זו פועלת כנגד החשוד  במישור  הפלילי, תוך שימוש באמצעי תפיסה וחילוט מכוח חוק איסור הלבנת הון, כמו גם במישור האזרחי, באמצעות שומת מס ערך מוסף, שומת מס הכנסה, שימוש בהליכי סעיף 194 לפקודת מס הכנסה, המקנה לפקיד השומה סמכות נרחבת לתפיסת רכוש, והכל, במטרה להפעיל לחץ מירבי על החשוד.

יתרונו של המשרד בא לידי ביטוי ביתר שאת מול מדיניות האכיפה המשולבת. כאשר הנסיבות מתאימות, ניתן להגיע להסדר עם כלל הרשויות במקביל, ולא להשאיר את הלקוח חשוף לשומות מס מופרכות, אשר במקרים רבים תוצאותיהן, עבור הלקוח, קשות אף מן ההליך הפלילי עצמו.

עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח

המשרד חרט על דגלו עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח, הן כחשוד, החל משלב המעצר והחיפוש הראשוני, הנערכים בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות, ובמהלך כל החקירה. במקביל, מגבש צוות המשרד אסטרטגיה וקו הגנה צופה פני עתיד, יחד עם הקפדה יתרה על פרטיות הלקוח, באמצעות צווי איסור פרסום וניהול המשבר מול אמצעי התקשורת.

לרבים מלקוחות המשרד יהיה זה המפגש הראשון עם עוצמתן של רשויות האכיפה השונות, ומעבר למענה המשפטי, הם זקוקים לאוזן קשבת ובעיקר לוודאות. הליווי הצמוד, בעיקר בשלבים הראשונים, נועד בראש ובראשונה  לספק הגנה משפטית מצטיינת , אולם חשובה לא פחות מכך היא העמידה האיתנה לצידו של הלקוח, והענקת תמיכה ומעטפת צמודה, בכל מקום ובכל זמן. איכותם על עורכי הדין באייזנברג שנער ושות', המתבטאת  בין היתר, בהקפדה על הכנה מדוקדקת של הלקוחות לפני כל חקירה,  עד אשר מתברר לא פעם כי החקירה עצמה דומה מאוד לסימולציות שנערכו קודם לכן במשרד. פרקטיקה משפטית ומקצועית זו הנהוגה באייזנברג שנער ושות', היא זו שגם מפחיתה משמעותית את תחושת אי הוודאות אצל הלקוחות ומקלה עליהם את ההתמודדות עם המצב שאליו נקלעו.

לצד ההגנה המשפטית - סיוע בניהול המשבר

מטבע הדברים, החברות והתאגידים, אשר מנהליהן ובעליהן הם למעשה לקוחות המשרד, נמצאים אף הם תחת מגבלות. פעמים רבות החקירה הפלילית כנגד חשוד תסתיים ללא הגשת כתב אישום, אולם החברה שבבעלותו תתקשה לצלוח את המשבר התזרימי כתוצאה מתפיסות הרכוש הדרקוניות, חסימת חשבונות הבנק של החברה, הקפאת תקבולים אצל לקוחותיה, תפיסה וחילוט של כלי רכב. ולכך נוספת  גם מהלומה לתדמיתה של החברה.

משרד אייזנברג שנער ושות רואה בנדבך זה כמהותי בניהול המשבר, כאשר מטרתו  היא  לשמור על החברה ולהשיב את פעילותה לסדרה במהירות האפשרית – שחרור רכוש תפוס, שחרור חשבונות בנק ותקבולים מעוקלים, תקשורת רצופה עם לקוחות החברה החשודה, אשר מעדיפים לעיתים להתקשר עם ספק אחר. היעד הוא לייצב את  החברה, עד לחזרתה לפעילות רגילה, ככל שניתן.