חקירה ברשות לניירות ערך

חקירה ברשות לניירות ערך היא אבן דרך משמעותית בבניית התיק כנגד חשודים אלה וכל שיאמר במסגרתה ישפיע מהותית על עתידו וגורלו של הנחקר.

כל חקירה כשלעצמה מהווה אירוע קשה ומטלטל עבור הנחקרים, בעיקר כאשר מדובר באזרחים ללא עבר פלילי שמסתבכים עם החוק לראשונה בחייהם.

מה חוקרת הרשות לניירות ערך?

שוק ההון משחק תפקיד מרכזי בזירה הכלכלית הישראלית והעולמית וכפוף לפיקוח ולרגולציה קפדניים מצד הרשות לניירות ערך וחוק ניירות ערך.

כאשר עולה מצד הרשות חשד להתנהלות בלתי תקינה בשוק ההון מצד אדם מסוים, הוא עלול למצוא את עצמו במהירות תחת חקירה ברשות לניירות ערך, שעשויה להוביל למעצר, חילוט כספים ורכוש ולהגשת כתב אישום.

חקירה ברשות לניירות ערך
חקירה ברשות לניירות ערך

חקירה ברשות לניירות ערך

להלן כמה מהעבירות השכיחות בתחום ניירות הערך:

 • תרמית בניירות ערך
 • שימוש בלתי חוקי במידע פנימי
 • הלבנת הון
 • עבירות דיווח בניירות ערך
 • עבירות מס
 • שוחד
 • מרמה
 • הפרת אמונים
 • רישום כוזב במסמכי תאגיד
 • קבלת דבר במרמה
 • שימוש ברכוש אסור (המוגדר בחוק איסור הלבנת הון כעבירה בניירות ערך)

הרשות לניירות ערך אמונה על הגנת ציבור המשקיעים במכלול הפעולות המבוצעות בניירות ערך.

האכיפה מצידה מתרחשת בכלים טכנולוגיים לשמירה על מסחר תקין והוגן ובאמצעות מחלקת חקירות ובה חוקרים מיומנים רבים.

חוקרים אלו נדרשים לחשוף את האמת בנוגע להפרות מנהליות אך גם להוציא לאור עבירות נוספות שיש להן נגיעה לתחומים כלכליים.

כיצד תתרחש חקירה ברשות לניירות ערך?

בדומה לחקירות מס הכנסה, גם חקירות מצד הרשות לניירות ערך עשויות להיפתח באופן סמוי ולהתפתח בתום זמן מה לחקירה גלויה.

ככל שנאספו ראיות לעבירה מסוימת, החשוד בה יזומן לחקירה וכך גם מעורבים נוספים.

לא פעם תוביל החקירה גם לפשיטת החוקרים על הבית או המשרד, להחרמת חומרים שעשויים לכלול מידע רלוונטי, לעכב ולעצור מעורבים ולדרוש מהם לספק מסמכים שונים.

מדובר ללא כל ספק בתהליך מלחיץ ומאיים שעלול לגרור אישומים כבדים ולכן ההמלצה המקצועית הטובה ביותר היא ליצור קשר עם עורך דין צווארון לבן מהר ככל האפשר ולעבור מולו הכנה לפני חקירה ברשות לניירות ערך.

מה בסיום החקירה?

בתום השלמת החקירה ותהליך איסוף הראיות, התיק יועבר מחוקרי הרשות לפרקליטות הרשות לניירות ערך.

כאן ייקבע האם יוגש כתב אישום וינוהל נגד הנאשם הליך משפטי (ואם כן, יוחלט האם מדובר בהליך פלילי או מנהלתי) או שהתיק נגדו ייסגר.

תיק חקירה ברשות לניירות ערך שהוחלט להגיש בו כתב אישום, יועבר לטיפול בית המשפט הכלכלי שהוקם בשנים האחרונות לשם כך.

חלק גדול מהעבירות בניירות ערך צפויות לענישה של עד 5 שנות מאסר בפועל, לצד מרכיבי ענישה קשים נוספים כמו מאסר מותנה ממושך וקנסות כספיים בשיעור משמעותי.

בקרב המחזיקים במשרות בכירות בתאגיד או במשרות ציבוריות, קיימת הסמכות המשפטית להורות על הפסקת כהונתם.

חוק ניירות ערך בקרב בעל עניין

בעל עניין הוא מי שמוסמך למנות מנכ"ל או דירקטור, או לחילופין להוות את המנכ"ל בעצמו.

חוק ניירות ערך קובע כי בעל העניין נדרש להחזיק ביותר מ-5% מהון המניות בחברה או ב-10% לפחות בחברה הנסחרת בבורסה.

בשל הכוח העצום שבידיהם של בעלי העניין, המעורבות שלהם בענייני התאגיד או החברה מקימה סיכון מוגבר לביצוע עבירות בניירות ערך.

הוראות חוק מיוחדות נקבעו מפני ניצול לרעה של היחסים עם החברה, כמו למשל הצגת אישורים רבים יותר על מעורבות בעסקה שעלול להיווצר ממנה ניגוד אינטרסים.

בנוסף בעל העניין הוא בעל הגבלות מיוחדות בניירות ערך שבולמות שימוש במידע פנים וכן חובת דיווח על כל שינוי באחזקה בניירות הערך.

מכיוון שכל חקירה ברשות לניירות ערך כנגד בעל עניין איננה חדשות טובות (לאור העובדה שמדובר, ככל הנראה, בחקירה שהתחילה כסמויה במשך מספר חודשים עד לשלב זה), חשוב שלא לגשת אליה מבלי לקבל ייעוץ והכוונה מאת עורך דין צווארון לבן, המתמחה בעבירות ניירות ערך.

הקשר בין חקירה ברשות לניירות ערך לגילוי מרצון

משקיעים רבים בניירות ערך שמצאו דרך נוחה לצבור רווחים מבלי לדווח עליהם, מוצאים את עצמם לחוצים ומוטרדים כפליים מאירוע של חקירה.

שכן, גם חשיפה של הפרה מנהלית מסוימת עלולה להוביל לקצה חוט של פרשיה שלמה, בה יתברר כי חלו עבירות כלכליות נוספות לרבות העלמת מס.

אם אתם חוששים מתרחיש שכזה וככל שלא מנוהלת נגדכם חקירה, ככל שידוע לכם, מומלץ להתייעץ בהקדם עם עורך דין מומחה בתחומי מס, ניירות ערך ועבירות צווארון לבן ולשקול האם וכיצד לפנות באופן יזום אל הרשויות ולנהל הליך של גילוי מרצון.

עורך דין מומחה בניירות ערך

משרד עורכי דין אייזנברג-שנער ושות' נמנה עם צמרת המשרדים המובילים בישראל בתחומי המס, ניירות ערך, צווארון לבן, הלבנת הון והגבלים עסקיים.

משרדנו מלווה תיקים גדולים ומורכבים, כמו גם אישי ציבור בתהליכי חקירה ברשות לניירות ערך ומתן יצוג משפטי לעבירות כלכליות מכל סוג.

למשרדנו הצלחות רבות ומוניטין מעולה. אם זומנתם לחקירה בניירות ערך, פנו אלינו כבר עכשיו.

שאלות נפוצות

את מי הרשות לניירות ערך רשאית לזמן לחקירה?

כל אדם החשוד בעבירה כלשהי בניירות ערך וכן מי עלה חשד למעורבותו בסוגיה, לרבות שותפים עסקיים, בני משפחה, מכרים ואנשי מקצוע כמו רואה החשבון, המעסיק או עורך הדין של החשוד.

האם החקירה תוביל בהכרח לענישה?

חקירה ברשות לני"ע אינה מבשרת טובות ומשמעותה שכבר נאסף מידע מוקדם.

כל מידע נוסף שהתקבל בחקירה עצמה יתווסף לחומר הראיות ויועבר לפרקליטות, שם יוחלט האם להעמיד לדין.

בנקודה זו עדיין ניתן להשפיע לטובה על התיק ולסיים אותו ללא הגשת כתב אישום וזאת באמצעות הכנה וייעוץ מתאימים מאת עורך דין מומחה.

אולי יעניין אותך?

עורך דין הסגרה - אייזנברג שנער ושות׳

עורך דין הסגרה

תפקידו של עורך דין הסגרה לסייע בהתמודדות עם החשדות והאישומים ולטפל בהליך ההסגרה המורכב וזאת על פי עקרונות אוניברסליים מוסכמים המעוגנים באמנות בינלאומיות עליהן חתומה

להמשך קריאה..
גילוי מרצון - אייזנברג שנער ושות׳

גילוי מרצון

נוהל גילוי מרצון מהווה הליך תחום בזמן, שבמסגרתו מאפשרת המדינה לעדכן את רשות המיסים בשגיאות והשמטות מס שאירעו בדיווחי עבר ולתקן אותם, בתמורה להימנעות מהליכים

להמשך קריאה..

מקצועיות

 לצוות המשרד ידע נרחב במשפט פלילי-כלכלי, וכן ידע חשבונאי המעניק לו יתרון בניהול תיקי פשיעה כלכלית ועבירות פיסקליות. ההליך הפלילי וההליך האזרחי-מנהלי, הינם הליכים מקבילים, המהווים חלק ממדיניות "אכיפה כלכלית משולבת" של הרשויות. מדיניות זו פועלת כנגד החשוד  במישור  הפלילי, תוך שימוש באמצעי תפיסה וחילוט מכוח חוק איסור הלבנת הון, כמו גם במישור האזרחי, באמצעות שומת מס ערך מוסף, שומת מס הכנסה, שימוש בהליכי סעיף 194 לפקודת מס הכנסה, המקנה לפקיד השומה סמכות נרחבת לתפיסת רכוש, והכל, במטרה להפעיל לחץ מירבי על החשוד.

יתרונו של המשרד בא לידי ביטוי ביתר שאת מול מדיניות האכיפה המשולבת. כאשר הנסיבות מתאימות, ניתן להגיע להסדר עם כלל הרשויות במקביל, ולא להשאיר את הלקוח חשוף לשומות מס מופרכות, אשר במקרים רבים תוצאותיהן, עבור הלקוח, קשות אף מן ההליך הפלילי עצמו.

עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח

המשרד חרט על דגלו עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח, הן כחשוד, החל משלב המעצר והחיפוש הראשוני, הנערכים בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות, ובמהלך כל החקירה. במקביל, מגבש צוות המשרד אסטרטגיה וקו הגנה צופה פני עתיד, יחד עם הקפדה יתרה על פרטיות הלקוח, באמצעות צווי איסור פרסום וניהול המשבר מול אמצעי התקשורת.

לרבים מלקוחות המשרד יהיה זה המפגש הראשון עם עוצמתן של רשויות האכיפה השונות, ומעבר למענה המשפטי, הם זקוקים לאוזן קשבת ובעיקר לוודאות. הליווי הצמוד, בעיקר בשלבים הראשונים, נועד בראש ובראשונה  לספק הגנה משפטית מצטיינת , אולם חשובה לא פחות מכך היא העמידה האיתנה לצידו של הלקוח, והענקת תמיכה ומעטפת צמודה, בכל מקום ובכל זמן. איכותם על עורכי הדין באייזנברג שנער ושות', המתבטאת  בין היתר, בהקפדה על הכנה מדוקדקת של הלקוחות לפני כל חקירה,  עד אשר מתברר לא פעם כי החקירה עצמה דומה מאוד לסימולציות שנערכו קודם לכן במשרד. פרקטיקה משפטית ומקצועית זו הנהוגה באייזנברג שנער ושות', היא זו שגם מפחיתה משמעותית את תחושת אי הוודאות אצל הלקוחות ומקלה עליהם את ההתמודדות עם המצב שאליו נקלעו.

לצד ההגנה המשפטית - סיוע בניהול המשבר

מטבע הדברים, החברות והתאגידים, אשר מנהליהן ובעליהן הם למעשה לקוחות המשרד, נמצאים אף הם תחת מגבלות. פעמים רבות החקירה הפלילית כנגד חשוד תסתיים ללא הגשת כתב אישום, אולם החברה שבבעלותו תתקשה לצלוח את המשבר התזרימי כתוצאה מתפיסות הרכוש הדרקוניות, חסימת חשבונות הבנק של החברה, הקפאת תקבולים אצל לקוחותיה, תפיסה וחילוט של כלי רכב. ולכך נוספת  גם מהלומה לתדמיתה של החברה.

משרד אייזנברג שנער ושות רואה בנדבך זה כמהותי בניהול המשבר, כאשר מטרתו  היא  לשמור על החברה ולהשיב את פעילותה לסדרה במהירות האפשרית – שחרור רכוש תפוס, שחרור חשבונות בנק ותקבולים מעוקלים, תקשורת רצופה עם לקוחות החברה החשודה, אשר מעדיפים לעיתים להתקשר עם ספק אחר. היעד הוא לייצב את  החברה, עד לחזרתה לפעילות רגילה, ככל שניתן.