העלמת מס

העלמת מס נמנית עם העבירות הפליליות החמורות ביותר במדינת ישראל ובתוכה מגוון פעולות אסורות, שתכליתן להפחית מתשלומי המיסים ואף להימנע מהם לחלוטין.

לעבירה זו פנים רבות ומסועפות כמו גם התייחסות משתנה מצד הרשויות לכל מקרה של העלמת מיסים, כך שהיא דורשת בכישורים משפטיים יוצאי דופן לניהול ההליכים הפליליים וסיומם על הצד הטוב ביותר.

מה זה העלמת מס?

ע' הוא בעל חנות תכשיטי יוקרה ממרכז הארץ, שנתפס בהצגת מצג שווא של ייצוא תכשיטים פיקטיבי (תשלום מע"מ סכום אפס) ובכך נהנה מחיסכון אישי אדיר בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.

בפועל, מכר ע' את התכשיטים שלו ללקוחות ישראליים ששילמו תמורתם בארץ – עסקאות שכמובן חייבות במע"מ כחוק.

אבל כדי להימנע מחבות זו לחלוטין, ניהל ע' רשימון ייצוא מסודר עם כתובות פיקטיביות של אותם תושבי חוץ שלכאורה קנו ממנו את התכשיטים.

את לקוחותיו הישראלים שביצעו מולו בפועל את עסקאות הרכישה, רשם כספקי המשלוח של אותם לקוחות פיקטיביים מעבר לים.

העלמת מס, כמו זו שביצע ע', נחשבת לעבירה שכוללת נקיטה בפעולות בלתי חוקיות, מגוונות, מתוחכמות ואף שיטתיות, במטרה להתחמק מתשלומי מיסים.

בצד המעבר על החוק הברור, יש בפעולה זו גם מן הפסול מוסרית, שכן מי שנמנע מלשלם את חובו לקופת המדינה, מנצל ופוגע ביודעין בציבור משלמי המיסים.

העלמת מס
העלמת מס

העלמת מס חוק העונשין

ההתייחסות לעבירה זו מופיעה בסעיף 220 לפקודת מס הכנסה ותחתיה סעיפים ותתי סעיפים רבים המציינים סוגים אפשריים של עבירות שבאות לידי ביטוי כאקט של העלמת מיסים.

כל אחד מהסוגים הללו משויך לאחת משתי קבוצות אפשריות, כל אחת זוכה להתייחסות שונה בעיני החוק:

עבירות מס טכניות

עבירות קלות בחומרתן, לעתים נובעות משגגה שנעשתה בתום לב ושלגביהן נקבע כי לא בוצעו בכוונת זדון.

כך לדוגמה, נישום שאיננו מגיש בזמן את הדו"ח השנתי למס הכנסה או בעלת עסק שאיחרה בהגשת הצהרת הון.

ככל שיתברר שעבירות אלה לא התרחשו כתוצאה מניסיון לרמות את שלטונות המס ולהתחמק מתשלום בפועל, עונשן יהיה קל ויסתכם בדרך כלל בקנס מנהלי ובדרישה לתיקון המחדל.

עבירות מס מהותיות

עבירות חמורות בעלות מאפיינים פליליים, כלומר כאלו שבוצעו מתוך כוונת זדון ובמטרה להימנע מתשלומי מיסים.

עבירות אלו יכולות לכלול למשל יצירת מצג שווא לרשויות המס, בדמות חשבוניות פיקטיביות או ניפוח הוצאות.

הענישה במקרים אלו מטבע הדברים, תהיה חמורה למדי.

העלמת מס עונש

סעיף 220 לפקודת מס הכנסה מתייחס גם למתחם הענישה המוטל על נאשמים שהורשעו בעבירה זו.

ככל שמדובר בעבירת מס מהותית, קובע החוק כי ניתן להטיל עד 7 שנות מאסר בפועל וקנס כספי עד פי 2 מסכום המס שהועלם.

חשוב לדעת, שסעיף החוק מייחס אשמה זהה גם למי שסייעו לאדם אחר להתחמק ממס, כך שהעונש יחול גם עליו.

מעבר לענישה על השתמטות ממס, ישנם חוקים נוספים שתכליתם ליצור הרתעה ולגדוע את התופעה ואף לקשור כראוי בין תחבולת המס לעבירות פליליות אחרות.

שני החוקים המרכזיים לעניין הם חוק איסור הלבנת הון והחוק לצמצום השימוש במזומן – שניהם נובעים מהפרקטיקה הנפוצה להעלים הכנסות ולהתחמק ממס, מאחר ועיסוקם פעמים רבות הוא בסכומים גדולים ובהון "שחור".

אחד המקרים המפורסמים מהזמן האחרון לעניין זה, הוא של נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש.

ברוש ורואה החשבון שלו הואשמו בהעלמת מס בשווי 1.5 מיליון ₪, שכללה בתוכה זיוף מסמך לצורך קבלת דבר בנסיבות מחמירות וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות – נסיבות שהובילו למאסר של 14 חודשים בפועל, קנס בסך 100,000 ₪ ו-12 חודשי מאסר על תנאי.

"בסך הכל לא הנפקתי כמה קבלות": על איתור ואכיפת העלמת המיסים

אלפי דרכים מתוחכמות ויצירתיות נחשבות בעיני החוק להשתמטות מס. העיקריות שבהן: אי הנפקת קבלות, השמטת הכנסות מהדוחות השנתיים, זיוף מסמכים וניפוח הוצאות.

אולם כיצד יודעות הרשויות על כך שלא הנפקתם חשבוניות מסוימות לאורך שנת המס, למשל?

רשויות המס שבודקות לעומק את המידע המועבר להם מכל נישום, יפתחו בחקירת מס על כל נתון שיעלה את חשדן.

חקירה זו יכולה להתבסס על ביקורת שגרתית בעסק, שתקבע האם רישום התקבולים אכן מתבצע כחוק או שיש צורך להטיל פסילת ספרים לצד סנקציות מתאימות.

חקירות אחרות ינוהלו על ידי חוקרי מס באופן סמוי, למשל במסווה של רכישה לגיטימית מבית העסק ובדיקת הדיווח על אותה הכנסה.

ממצאי החקירה יוצלבו וינותחו עם הנתונים הקיימים ועלולים להביא לזימון לחקירה גלויה במשרדי מס הכנסה, בהם מצבו של החשוד עלול להסתבך במהירות.

כיצד לפעול במקרה של זימון לחקירה בגין העלמת מס?

אם הופנה כלפיכם חשד בנוגע לעבירות מס, חשוב לפנות לעורך דין מומחה לעבירות מס בהקדם האפשרי.

הכוונה מקצועית מדויקת תאפשר לכם להתכונן כראוי לחקירה, להציג את גרסתכם לאירועים באופן שאיננו מגיע לכדי הפללה עצמית ובכך לצמצמם את הסיכוי להרשעה בעבירה חמורה שדינה מאסר וקנס כספי כבד.

משרד עוה"ד אייזנברג-שנער מתמחה בייצוג חשודים ונאשמים בתחומי המס, הלבנת הון ועבירות צווארון לבן לרבות הכנה לחקירה, מתן ייעוץ אסטרטגי וייצוג משפטי.

ניתן להגיע להתייעצות במשרדנו בכל שלב ולקבל מאיתנו שירות משפטי ללא פשרות.

לא הגשתי דו"ח שנתי למס הכנסה. מה צפוי לי?

החוק קובע עד שנת מאסר בפועל וקנס כספי בגין אי הגשת דוחות מס.

מלבד הענישה, ישנה דרישה גם לתקן את המחדל ולהגיש את הדוח השנתי החסר, לאחריו תיקבע שומה חדשה כמיטב השפיטה.

זומנתי לחקירה ברשות המיסים, האם אצטרך עורך דין?

רצוי מאוד. עורך דין שמתמחה בעבירות מס יסביר את שצפוי בחקירה וכיצד להשיב לשאלות במסגרתה, יציג את הזכויות שקיימות לך בחקירה ובכך יסייע להשלמתה על הצד הטוב ביותר.

אולי יעניין אותך?

עורך דין הסגרה

עורך דין הסגרה

תפקידו של עורך דין הסגרה לסייע בהתמודדות עם החשדות והאישומים ולטפל בהליך ההסגרה המורכב וזאת על פי עקרונות אוניברסליים מוסכמים המעוגנים באמנות בינלאומיות עליהן חתומה

להמשך קריאה..
גילוי מרצון

גילוי מרצון

נוהל גילוי מרצון מהווה הליך תחום בזמן, שבמסגרתו מאפשרת המדינה לעדכן את רשות המיסים בשגיאות והשמטות מס שאירעו בדיווחי עבר ולתקן אותם, בתמורה להימנעות מהליכים

להמשך קריאה..
העלמת מס

העלמת מס

העלמת מס נמנית עם העבירות הפליליות החמורות ביותר במדינת ישראל ובתוכה מגוון פעולות אסורות, שתכליתן להפחית מתשלומי המיסים ואף להימנע מהם לחלוטין. לעבירה זו פנים

להמשך קריאה..

מקצועיות

 לצוות המשרד ידע נרחב במשפט פלילי-כלכלי, וכן ידע חשבונאי המעניק לו יתרון בניהול תיקי פשיעה כלכלית ועבירות פיסקליות. ההליך הפלילי וההליך האזרחי-מנהלי, הינם הליכים מקבילים, המהווים חלק ממדיניות "אכיפה כלכלית משולבת" של הרשויות. מדיניות זו פועלת כנגד החשוד  במישור  הפלילי, תוך שימוש באמצעי תפיסה וחילוט מכוח חוק איסור הלבנת הון, כמו גם במישור האזרחי, באמצעות שומת מס ערך מוסף, שומת מס הכנסה, שימוש בהליכי סעיף 194 לפקודת מס הכנסה, המקנה לפקיד השומה סמכות נרחבת לתפיסת רכוש, והכל, במטרה להפעיל לחץ מירבי על החשוד.

יתרונו של המשרד בא לידי ביטוי ביתר שאת מול מדיניות האכיפה המשולבת. כאשר הנסיבות מתאימות, ניתן להגיע להסדר עם כלל הרשויות במקביל, ולא להשאיר את הלקוח חשוף לשומות מס מופרכות, אשר במקרים רבים תוצאותיהן, עבור הלקוח, קשות אף מן ההליך הפלילי עצמו.

עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח

המשרד חרט על דגלו עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח, הן כחשוד, החל משלב המעצר והחיפוש הראשוני, הנערכים בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות, ובמהלך כל החקירה. במקביל, מגבש צוות המשרד אסטרטגיה וקו הגנה צופה פני עתיד, יחד עם הקפדה יתרה על פרטיות הלקוח, באמצעות צווי איסור פרסום וניהול המשבר מול אמצעי התקשורת.

לרבים מלקוחות המשרד יהיה זה המפגש הראשון עם עוצמתן של רשויות האכיפה השונות, ומעבר למענה המשפטי, הם זקוקים לאוזן קשבת ובעיקר לוודאות. הליווי הצמוד, בעיקר בשלבים הראשונים, נועד בראש ובראשונה  לספק הגנה משפטית מצטיינת , אולם חשובה לא פחות מכך היא העמידה האיתנה לצידו של הלקוח, והענקת תמיכה ומעטפת צמודה, בכל מקום ובכל זמן. איכותם על עורכי הדין באייזנברג שנער ושות', המתבטאת  בין היתר, בהקפדה על הכנה מדוקדקת של הלקוחות לפני כל חקירה,  עד אשר מתברר לא פעם כי החקירה עצמה דומה מאוד לסימולציות שנערכו קודם לכן במשרד. פרקטיקה משפטית ומקצועית זו הנהוגה באייזנברג שנער ושות', היא זו שגם מפחיתה משמעותית את תחושת אי הוודאות אצל הלקוחות ומקלה עליהם את ההתמודדות עם המצב שאליו נקלעו.

לצד ההגנה המשפטית - סיוע בניהול המשבר

מטבע הדברים, החברות והתאגידים, אשר מנהליהן ובעליהן הם למעשה לקוחות המשרד, נמצאים אף הם תחת מגבלות. פעמים רבות החקירה הפלילית כנגד חשוד תסתיים ללא הגשת כתב אישום, אולם החברה שבבעלותו תתקשה לצלוח את המשבר התזרימי כתוצאה מתפיסות הרכוש הדרקוניות, חסימת חשבונות הבנק של החברה, הקפאת תקבולים אצל לקוחותיה, תפיסה וחילוט של כלי רכב. ולכך נוספת  גם מהלומה לתדמיתה של החברה.

משרד אייזנברג שנער ושות רואה בנדבך זה כמהותי בניהול המשבר, כאשר מטרתו  היא  לשמור על החברה ולהשיב את פעילותה לסדרה במהירות האפשרית – שחרור רכוש תפוס, שחרור חשבונות בנק ותקבולים מעוקלים, תקשורת רצופה עם לקוחות החברה החשודה, אשר מעדיפים לעיתים להתקשר עם ספק אחר. היעד הוא לייצב את  החברה, עד לחזרתה לפעילות רגילה, ככל שניתן.