הגבלים עסקיים ופגיעה בתחרות

עורכי הדין במשרד אייזנברג, שנער ושות' מייצגים בתיקים ידועים של עבירות הגבלים עסקיים ופגיעה בתחרות, אשר הסתיימו בסגירת התיק, עוד בשלב החקירה.

הגבלים עסקיים ופגיעה בתחרות

תחום ההגבלים העסקיים, או בשמו העדכני – דיני התחרות, מקדם את התחרות החופשית בישראל, ואוסר על תחרות בלי הוגנת, על ידי צמצום או מניעה של הסדרים מסוימים, שפוגעים בתחרות במשק ובכלכלה.

חוק התחרות הכלכלית הישראלי, כולל שורה של איסורים, שמטרתם קידום התחרות החשובה לכלכלת שוק באופן שמקנה לצרכים חופש בחירה אפקטיבי.

החוק נאכף בידי הרשות לתחרות, אשר חוקרת פרשות ומעמידה לדין פלילי יחידים וחברות המעורבים בהפרות אלה.

עבירות בתחום ההגבלים העסקיים

פגיעה בתחרות והפרה של ההוראות בחוק התחרות נחשבים לחמורים בעיניי המחוקק והמאסדר הישראלי.

גם בתי המשפט רואים בביצוע עבירות אלה חומרה רבה, וגם פסיקות בתי המשפט בתיקי הגבלים עסקיים משקפות החמרה בענישה.

העבירות הפליליות בתחום התחרות וההגבלים העסקיים כוללות איסור על הסדרים כובלים, במסגרתם עומד הסכם עסקי שבו אחד מהצדדים לפחות מגביל את עצמו באופן שמפחית או מונע תחרות מסחרית.

הסדר כובל אסור יכול להתייחס לחלוקת נתח השוק, תיאום מחירים בין מספר חברות באותו ענף (המכונה הסדר אופקי), או הסדר עם ספקים בשרשרת היצור והמסחר של המוצר.

הסדרים כובלים אינם חייבים להתבצע בכתב, אלא יכולים להיחשב ככאלה גם אם נעשו בעל פה, ואפילו במחווה גופנית כמו הנהון הדדי או קריצת עיניים.

קרטל

הסדר כובל בין צדדים מתחרים באותו ענף, הינו עבירה הידועה בשמה "קרטל", במסגרתה מתחרים מתאמים ביניהם היבטים וגורמים שנועדו להפחתת התחרות, כמו למשל תיאום של מחיר לשירות או מוצר.

אדם או עסק שהוא צד להסדר כובל עובר עבירה פלילית.

על מנת להיות צד להסדר כובל שהוא מותר, יש לקבל את אישורו של בית הדין לתחרות.

עבירות פליליות נוספות

עבירות פליליות נוספות הן אי קיום תנאי על פיו אושר הסדר כובל, ניצול לרעה מעמד מונופוליסטי, אי הודעה על מיזוג חברות ואי קיום תנאי באישור המיזוג, וכן הפרת הוראות שונות של הממונה על ההגבלים העסקיים או בשמו העדכני – הממונה על התחרות.

עבירה על חוקי התחרות היא עבירה פלילית שעונש של שלוש שנים בפועל לצידה.

ביצוע העבירה בנסיבות מחמירות, עשויה להוביל לעונשי מאסר של 5 שנים בפועל.

מעבר לעונשי מאסר בפועל, ישנם רכיבי ענישה נוספים שעשויים להיות מוטלים על העוסקים בתחום המשקי ועל העסקים שבבעלותם, לרבות הטלת קנסות של מאות אלפי שקלים ולעיתים גם מיליוני שקלים.

מיסים

ייצוג בעבירות על חוק התחרות והגבלים עסקיים

אכיפתה של הרשות לתחרות נחשבת בעיני רבים כאגרסיבית.

חקירות של הרשות לתחרות ידועות כיסודיות, מסועפות ומתוחכמות, הכוללות חקירות סמויות, איסוף ראיות באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, האזנות ומעקבים ממושכים, וכל זאת מתוך ידיעה כי מבצעי עבירות אלה פועלים באופן מעורפל ומרומז, אשר מקשה להצביע על יסודות העבירה.

למרות זאת, עורכי הדין במשרד אייזנברג, שנער ושות' ובראשם עו"ד גיא שנער, הביאו להפיכת הקערה על פיה ולסגירת התיק עוד בשלב החקירה.

כמו בתחומי משפט נוספים כגון עבירות ניירות ערך, שחיתות שלטונית ועבירות מס, ישנה חשיבות מכרעת להיותכם מיועצים בידי עורך דין המומחה לתחום ההגבלים העסקים.

אם נפתח כנגדכם הליך שימוע ברשות התחרות, זומנתם לחקירה או שהוגש נגדכם כתב אישום הכולל עבירות מתחום ההגבלים עסקיים, ניתן לפנות למשרד עורכי הדין אייזנברג שנער ושות' אשר מתמחה בתחום זה.

לפניה מוקדמת ככל האפשר יש יתרונות רבים, שכן יש חשיבות קריטית לגרסה הראשונה שניתנת ולצורך העמדת הגנה נכונה וראויה. פניה מוקדמת ככל האפשר עשויה גם למנוע העמדה לדין בעבירות נוספות כגון שיבוש הליכי חקירה והשמדת ראיות.

היות שדיני ההגבלים העסקיים בישראל הם תחום חדש יחסית ומתפתח במהירות, יש להיוועץ עם עורך דין מומחה בתחום דיני ההגבלים העסקיים שיש בידיו את הידע העדכני ביותר בתחום, אשר מושפע בין היתר מן החקיקה והפסיקה בארצות הברית ובאירופה.

עבירות בין לאומיות - הסגרה וחיקור דין

בתקשורת קיים סיקור נרחב של הסגרת עבריינים בין מדינות – פעולה המביאה עמה מורכבויות חוקיות ומוסריות, שכן קיימת סתירה בין מחויבות המדינה להגן על אזרחיה ובין נכונותה לעמידה בהסכם מול מדינה אחרת וחתירתה הטבעית לעשיית הצדק.

הליכי הסגרה מתרחשים בהתאם להסכם בין-מדיני חתום, כאשר מדובר בעבירות חמורות לרבות שוד, מין המתה ועוד.

חובת ההסגרה מתקיימת ככל שהעבירה תיחשב לפלילית בשתי המדינות וככל שהחוקים בין שתי המדינות תואמים את אפשרות ההסגרה על פי הדין הפלילי.

ייעוץ עם משרד עורכי הדין אייזנברג שנער ושות' יספק לכם אינפורמציה מלאה להתנהלות נכונה ובטוחה סביב התהליך, לצד ייצוג וליווי בלתי מתפשרים.

אנו רואים בעצמנו כאילו אנחנו נמצאים בנעליכם כלקוחות ולכן יוצאים למאבק חיים שבו נשאף לתוצאות הטובות ביותר.

מקצועיות

 לצוות המשרד ידע נרחב במשפט פלילי-כלכלי, וכן ידע חשבונאי המעניק לו יתרון בניהול תיקי פשיעה כלכלית ועבירות פיסקליות. ההליך הפלילי וההליך האזרחי-מנהלי, הינם הליכים מקבילים, המהווים חלק ממדיניות "אכיפה כלכלית משולבת" של הרשויות. מדיניות זו פועלת כנגד החשוד  במישור  הפלילי, תוך שימוש באמצעי תפיסה וחילוט מכוח חוק איסור הלבנת הון, כמו גם במישור האזרחי, באמצעות שומת מס ערך מוסף, שומת מס הכנסה, שימוש בהליכי סעיף 194 לפקודת מס הכנסה, המקנה לפקיד השומה סמכות נרחבת לתפיסת רכוש, והכל, במטרה להפעיל לחץ מירבי על החשוד.

יתרונו של המשרד בא לידי ביטוי ביתר שאת מול מדיניות האכיפה המשולבת. כאשר הנסיבות מתאימות, ניתן להגיע להסדר עם כלל הרשויות במקביל, ולא להשאיר את הלקוח חשוף לשומות מס מופרכות, אשר במקרים רבים תוצאותיהן, עבור הלקוח, קשות אף מן ההליך הפלילי עצמו.

עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח

המשרד חרט על דגלו עמידה בלתי מתפשרת על זכויות הלקוח, הן כחשוד, החל משלב המעצר והחיפוש הראשוני, הנערכים בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות, ובמהלך כל החקירה. במקביל, מגבש צוות המשרד אסטרטגיה וקו הגנה צופה פני עתיד, יחד עם הקפדה יתרה על פרטיות הלקוח, באמצעות צווי איסור פרסום וניהול המשבר מול אמצעי התקשורת.

לרבים מלקוחות המשרד יהיה זה המפגש הראשון עם עוצמתן של רשויות האכיפה השונות, ומעבר למענה המשפטי, הם זקוקים לאוזן קשבת ובעיקר לוודאות. הליווי הצמוד, בעיקר בשלבים הראשונים, נועד בראש ובראשונה  לספק הגנה משפטית מצטיינת , אולם חשובה לא פחות מכך היא העמידה האיתנה לצידו של הלקוח, והענקת תמיכה ומעטפת צמודה, בכל מקום ובכל זמן. איכותם על עורכי הדין באייזנברג שנער ושות', המתבטאת  בין היתר, בהקפדה על הכנה מדוקדקת של הלקוחות לפני כל חקירה,  עד אשר מתברר לא פעם כי החקירה עצמה דומה מאוד לסימולציות שנערכו קודם לכן במשרד. פרקטיקה משפטית ומקצועית זו הנהוגה באייזנברג שנער ושות', היא זו שגם מפחיתה משמעותית את תחושת אי הוודאות אצל הלקוחות ומקלה עליהם את ההתמודדות עם המצב שאליו נקלעו.

לצד ההגנה המשפטית - סיוע בניהול המשבר

מטבע הדברים, החברות והתאגידים, אשר מנהליהן ובעליהן הם למעשה לקוחות המשרד, נמצאים אף הם תחת מגבלות. פעמים רבות החקירה הפלילית כנגד חשוד תסתיים ללא הגשת כתב אישום, אולם החברה שבבעלותו תתקשה לצלוח את המשבר התזרימי כתוצאה מתפיסות הרכוש הדרקוניות, חסימת חשבונות הבנק של החברה, הקפאת תקבולים אצל לקוחותיה, תפיסה וחילוט של כלי רכב. ולכך נוספת  גם מהלומה לתדמיתה של החברה.

משרד אייזנברג שנער ושות רואה בנדבך זה כמהותי בניהול המשבר, כאשר מטרתו  היא  לשמור על החברה ולהשיב את פעילותה לסדרה במהירות האפשרית – שחרור רכוש תפוס, שחרור חשבונות בנק ותקבולים מעוקלים, תקשורת רצופה עם לקוחות החברה החשודה, אשר מעדיפים לעיתים להתקשר עם ספק אחר. היעד הוא לייצב את  החברה, עד לחזרתה לפעילות רגילה, ככל שניתן.